Windows Phone 8 uygulaması için Splash Screen hazırlamak | Engin Polat'ın Windows, Web, Mobile ve Game içerikli programcılık sitesi
Ana Sayfa > C#, Windows Phone, Windows Phone 7, Windows Phone 8 > Windows Phone 8 uygulaması için Splash Screen hazırlamak

Windows Phone 8 uygulaması için Splash Screen hazırlamak

12 December 2013

Eğer Windows Phone 7 için uygulama geliştirdiyseniz zaten Splash Screen sayfalarına aşinasınızdır. Genellikle uygulamanın logosunu içeren jpg formatında olan resim, uygulama açılırken ekrana gelir ve tamamen hafızaya yüklendiğinde otomatik olarak kaldırılırdı.

Performans’ta yapılan çok ciddi iyileştirmeler sayesinde Windows Phone 8 uygulamalarının Splash Screen ihtiyacı ortadan kalktı ve Windows Phone 7 proje şablonlarının bir parçası olan Splash Screen, Windows Phone 8 proje şablonlarından kaldırıldı.

Eğer projenizde Splash Screen ihtiyacınız varsa, Assets klasörüne SplashScreenImage.jpg isimli, 768 x 1280 boyutlarında bir resim eklemeniz yeterli.

Fakat uygulamanızın tüm ekran çözünürlüklerinde Splash Screen resmini doğru göstermesini istiyorsanız, 3 farklı boyutlarda resim daha eklemeniz gerekli.

  • 480 × 800 ekran çözünürlüğü için; SplashScreenImage.screen-WVGA.jpg
  • 768 × 1280 ekran çözünürlüğü için; SplashScreenImage.screen-WXGA.jpg
  • 720 × 1280 ekran çözünürlüğü için; SplashScreenImage.screen-720p.jpg

Eğer uygulamanız 1080p çözünürlükte bir cihazda açılıyorsa, 720p resmi kullanılacaktır.


  • cnc

    Hocam ben şimdi tüm bu boyutlarda bir splash screen hazırladım jpeg formatında Assets içine attım ama banada biraz mantıksız geldi Manifest te filan yeride yok splash screen yapacağını nerden biliyor bu uygulama yani şuanda açmıyor splash screen imi..