Uygulamanın başlık rengini değiştirmek – Windows 10 UWP | Engin Polat'ın Windows, Web, Mobile ve Game içerikli programcılık sitesi
Ana Sayfa > Universal App, Windows > Uygulamanın başlık rengini değiştirmek – Windows 10 UWP

Uygulamanın başlık rengini değiştirmek – Windows 10 UWP

20 July 2015

Windows 10 için optimize edilen uygulamaların başlık renginin (uygulamanın logosunun, isminin, kapatbüyütküçült butonlarının olduğu başlık) sistem renginden farklı olabildiğini görebiliyoruz. Örneğin Outlook, Excel, Word uygulamalarının başlık rengi uygulamanın hakim rengi ile aynıdır.

Universal Windows Platform uygulamalarında başlık rengini değiştirebilmek çok basit. Başlık rengini değiştirmek istediğiniz ekranın constructor‘ında ApplicationView sınıfının GetForCurrentView() methodunu çağırarak TitleBar özelliğine erişebiliyorsunuz.

ApplicationViewTitleBar tipindeki TitleBar özelliği içerisinde yer alan BackgroundColor, ForegroundColor, ButtonBackgroundColor ve ButtonForegroundColor özelliklerini kullanarak istediğiniz rengi belirleyebilirsiniz.

Kaynak : Customize Title Bar Colors In Windows 10 XAML Apps


  • Doğan Oğultürk

    Engin Bey merhaba. Bunun gibi yol gösterici içerikleri daha çok görmek isteriz. “Nasıl Yapılır” tarzı bir sayfa altında UWP yönergeleri hazırlamanızı rica ederiz. Örneğin SplitView kullanımı, ekranlar arası geçiş… Çok teşekkürler.