Http | Engin Polat'ın Windows, Web, Mobile ve Game içerikli programcılık sitesi

Arşiv

Etiketlenen yazılar http

ASP.NET 4.0 SEO Geliştirmeleri

12 January 2010 2 yorum

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu), internette yayınlanan her site için çok önemlidir. Günümüzde sitelerin trafiklerinin büyük oranı arama motorlarından gelmektedir. Web sitelerinin arama sonuçlarında daha iyi yer edinmeleri alacakları trafik açısından gittikçe daha önemli hale gelmektedir.

Web sitenizin SEO-Uyumluluğunu Google Analytics ile kolaylıkla ölçebilirsiniz.

ASP.NET 4.0 SEO Geliştirmeleri

ASP.NET 4.0 SEO uyumluluğu ile ilgili olarak bir dizi yenilik-geliştirme ile birlikte geliyor. Bunlardan bazıları;

  • Yeni Page.MetaKeywords ve Page.MetaDescription özellikleri
  • ASP.NET Web Forms’ta yeni gelen URL Yönlendirme (URL Routing) desteği
  • Yeni Response.RedirectPermanent() methodu

Bu özellikleri inceleyelim;

Page.MetaKeywords and Page.MetaDescription Özellikleri

Arama motorlarının crawler dediği programcıklar, sitenizi indekslerken, <head> tagı içerisinde yeralan <meta name=”keywords”> ve <meta name=”description”> taglarını kullanarak sitenizi kategorize eder.

<head runat="server">
	<title>Örnek Sayfa</title>
	<meta name="keywords" content="aspnet, engin polat, geliştirme, framework" />
	<meta name="description" content="ASP.NET 4.0 ile yeni gelen özellikler" />
</head>

ASP.NET 4.0’dan önce, bu taglara programatik olarak erişmek mümkün değildi. ASP.NET 4.0 ile birlikte aşağıdaki kodları yazabiliyoruz;

public void Page_Load(object sender, EventArgs e)
{
	Page.Title = "Örnek Sayfa";

	Page.MetaKeywords = "aspnet, engin polat, geliştirme, framework";
	Page.MetaDescription = "ASP.NET 4.0 ile yeni gelen özellikler";
}
<%@ Page Title="Örnek Sayfa"
	Keywords = "aspnet, engin polat, geliştirme, framework"
	Description = "ASP.NET 4.0 ile yeni gelen özellikler"
	CodeBehind = "OrnekSayfa.aspx.cs"
	Inherits = "OrnekWebSitesi.OrnekSayfa" %>

Yukarıdaki kodlar sayesinde Page sınıfının Keyword ve Description özelliklerine programatik olarak erişmek mümkündür.

ASP.NET Web Formlarında URL Yönlendirme (URL Routing)

URL Yönlendirme özelliği ilk olarak ASP.NET 3.5 SP1 ile gelmişti ve ASP.NET MVC ile zaten kullanabiliyorduk. URL Yönlendirme özelliği sayesinde, web uygulamasına gelecek tüm isteklerin fiziksel dosyalara gelmesi zorunluluğu ortadan kalkıyor. Artık aşağıdakiler gibi Arama Motoru Uyumlu (SEO – Friendly) URL’ler tanımlayabiliyoruz;

http://www.orneksite.com/sayfa.aspx?id=5
yerine
http://www.orneksite.com/sayfa/hakkinda

veya

http://www.orneksite.com/urunler.aspx?kategori=yazilim
yerine
http://www.orneksite.com/urunler/yazilim

ASP.NET 4.0 URL Yönlendirme (URL Routing) ile ilgili detaylı bir yazıyı yakında yayınlayacağım.

Response.RedirectPermanent() methodu

Web uygulamalarımızda, belli durumlarda akışı başka bir sayfaya yönlendirmek sıklıkla yaptığımız birşeydir. ASP.NET ile genellikle Response.Redirect() method’unu kullanırız. Aslında Response.Redirect() method’unun yaptığı şey, browser’a HTTP 302 (Temporary Redirect – Geçici Yönlendirme) sonucu döndürmektir. Böylece browser yönlendirmek istenen sayfadan akışa devam eder.

Arama motorlarının sayfaları indexlemeye yarayan crawler uygulamaları, bir sayfadan diğerine geçici olarak yönlendirme olduğunu gördüğünde (HTTP 302 mesajı) akışa yeni sayfadan devam etmez. Bu da sitenizde bulunmasına rağmen indexlenmeyen sayfalar oluşmasına yol açar.

ASP.NET 4.0 ile birlikte Response.RedirectPermanent() method’u geliyor. Bu method çağırıldığında, browser’a HTTP 302 mesajı yerine HTTP 301 (Moved Permanently – Kalıcı Olarak Taşındı) mesajı döndürür. Crawler’lar, HTTP 301 mesajı gördüklerinde akışa yeni sayfadan devam ettikleri için, web sitesinin tamamı indexlenecektir.

Response.Redirect(“YeniSayfa.aspx”); // HTTP 302 mesajı ile YeniSayfa.aspx’ten akış devam eder. Crawler indexlemez.

Response.RedirectPermanent(“YeniSayfa.aspx”); // HTTP 301 mesajı ile YeniSayfa.aspx’ten akış devam eder. Crawler indexler.

ASP.NET MVC ile kullanılmak üzere Response.RedirectToRoutePermanent() methodu geliyor.

Response.RedirectToRoute(“Urunler-Listele”, new { kategori = “yazilim” }); // HTTP 302 mesajı döner. Crawler indexlemez.

yerine

Response.RedirectToRoutePermanent(“Urunler-Listele”, new { kategori = “yazilim” }); // HTTP 301 mesajı döner. Crawler indexler.

Sonuç olarak, ASP.NET 4.0 Arama Motoru Dostu ( SEO – Friendly ) uygulama yazmayı kolaylaştıran araçlara sahip olarak geliyor.

Google, HTTP protokolüne alternatif olarak SPDY üzerinde çalışıyor

17 November 2009 Yorum yapılmamış

Google, “Let’s make the web faster” vizyonu çerçevesinde pazara sürekli yeni ürünler/teknolojiler çıkartmaya devam ediyor.

Şuradan tamamını okuyabileceğiniz döküman ile HTTP protokolüne alternatif geliştirdiğini de öğrenmiş olduk.

Yeni protokole SPDY (SPeeDY şeklinde telaffuz ediliyor) ismini vermişler ve SSL üstünde çalışmasını sağlamışlar.

SPDY protokolünün tanımını yaptıkları dokümanda, HTTP’nin şu limitlerinden bahsediyorlar;

Bağlantı başına tek istek : HTTP, aynı anda tek kaynak talep edebilir, getirebilir. HTTP protokolü aynı anda tek istekte bulunabiliyor ve bu istekleri FIFO (First In, First Out) mantığı ile kuyruğa alıp işliyor.

Browser’lar bu problemi çözebilmek için, aynı anda 2 bağlantı açıyorlardı, 2008 yılından beri hemen hemen tüm browserlar, aynı anda bağlantı sayısını 6’ya çıkarttılar.

Sadece istemci istekte bulunabilir : HTTP protokolünde, sunucudan isteği sadece istemci yapabilir. Hatta sunucu, istemci’nin bir kaynağa ihtiyacı olduğunu bilse bile, istemci adına bu kaynağa erişip, sonucu istemciye döndüremez.

Request ve Response Header’larının sıkıştırılamaması : Günümüzde request header’larının boyutu, 200 bayt ile 2 kilobayt arasında değişiyor. Uygulamanızda cookie vs. kullanıyorsanız, boyut ortalama 700-800 bayt oluyor. Her isteğin (request) ve cevabın (response) headerında yer alan bilginin sıkıştırılmadan taşınması, önemli gecikmelere yol açmaktadır.

Gereksiz header bilgileri : Header’da hiç değişmeyecek bilgilerin (User-Agent, Host, Accept, … gibi) tekrar tekrar gönderilmesi gereksizdir. HTTP protokolü, bu bilgileri her isteğin ve cevabın headerına ekliyor.

Veri sıkıştırmasının varsayılan olmaması : HTTP protokolünde veri, varsayılan olarak sıkıştırılmamış formattadır. SPDY protokolünde Google, varsayılan olarak verinin tamamının sıkıştırılmış formatta olmasını sağlıyor. Devamını oku…