Debug | Engin Polat'ın Windows, Web, Mobile ve Game içerikli programcılık sitesi

Arşiv

Etiketlenen yazılar debug

ionicframework ile cross-platform uygulama geliştirirken emulator kullanımı

26 October 2016 Yorum yapılmamış

ionicframework ile htmljavascriptcss (hatta typescript ve sass) kullanarak cross-platform uygulama geliştirebiliyoruz.

Cross-Platform projemizi tamamen ücretsiz ve tüm platformlarda varolan Visual Studio Code editorü ile geliştirebiliyoruz.

Visual Studio Code ile geliştirdiğimiz ionicframework projesini nasıl debug edebileceğimizi ve emulator‘u nasıl kullanabileceğimizi inceleyeceğiz.

Öncelikle projeyi oluşturmak istediğimiz dizine Command Prompt (Windows) veya Terminal (MacOS, Linux) içerisinden gidelim ve aşağıdaki kodları çalıştıralım;

Bu komutun şablonu;

Proje şablonu olarak aşağıdaki hazır template’lerden birini belirleyebilirsiniz;

Proje oluşturulduktan sonra Visual Studio Code ile ilgili dizini açalım ve projenin dosyalarını aşağıdaki gibi gördüğümüzden emin olalım;

Sol taraftaki panelden Debug butonuna tıklayalım ve Debug Panel‘i açalım;

Ayarlar butonuna (Debug Panel‘de gözüken çark simgeli buton) bastığımızda gelen Select Environment seçeneklerinden Cordova seçeneğini seçiyoruz.

Böylece sistemimizde bulunan emulatorlerden istediğimiz bir tanesini seçerek ve yeşil çalıştır butonuna basarak projeyi emulator üzerinden debug etmeye başlayabiliriz;

Projeyi emulator üzerinde debug etmeye başladığımız andan itibaren Visual Studio Code içerisinde emulator‘ün çeşitli sensorlerine sahte sinyaller gönderebileceğimiz bir panel açılıyor.

Böylece istediğimiz sensörlere istediğimiz değerleri göndererek, farklı durumlarda uygulamamızın cihazda çalışmasını simule edebiliriz.

2011 Build Konferansı İkinci Gün Raporu

17 September 2011 Yorum yapılmamış

Blog’umun 200. yazısını beni kırmayarak sevgili Daron Yöndem yazdı. Aslında tek bir yazı yazacaktı, fakat Microsoft‘un Build Konferans‘ına katıldığı için bir yazı serisine dönüştü. Hergün izlenimlerini sizlerle paylaşıyor olacağım. Yazıların orjinallerini Daron Yöndem‘in kendi blog’undan da takip edebilirsiniz. Ayrıca twitter‘dan da takip etmenizi öneririm; @daronyondem

Söz Daron’da… Devamını oku…

ASP.NET 4.0 ile Temizlenmiş web.config Dosyası

12 January 2010 Yorum yapılmamış

ASP.NET 3.0 ve ASP.NET 3.5 ile web.config Dosyası

ASP.NET yıllar içerisinde gelişti, buna bağlı olarak web.config dosyasında tutulan ayarlarda da gözle görülür bir artış oldu. .Net Framework 3.5 SP1 kurulu olan bilgisayarımda yeni oluşturduğum bir Web Uygulamasının web.config dosyası aşağıdaki gibi oluyor.

< ?xml version="1.0"?>

		
			
				
					

Web uygulamasına özgü ayarlar yapılmaya başlandığında (ConnectionStrings, Authentication, AppSettings, vs) web.config dosyası da büyümeye ve karmaşıklaşmaya devam ediyor. Fakat web uygulamalarının büyük oranında bu ayarların birçoğu değiştirilmeden bırakılır.

ASP.NET 4.0 ile web.config dosyamız, ilk versiyonlarda olduğu gibi sadeleşiyor.

Visual Studio 2010‘da Empty ASP.NET Web Application şablonu ile yeni bir web projesi oluşturursanız, web.config dosyası aşağıdaki gibi oluşturuluyor;

< ?xml version="1.0"?>

		
				
		
		
			
		

İlk konfigürasyon satırı ASP.NET uygulamasının debug edilebileceğini ve Framework versiyonunun 4.0 olduğunu bildiriyor.

İkinci konfigürasyon satırı ise, web uygulamasının IIS7 üzerinde host edildiği durumlarda URL Rewrite yapabilmek için gerekli.

Bug – Debug

14 November 2009 Yorum yapılmamış

Programcılık jargonunda, yazılımda bulunan hatalara “bug”, bu hataları ayıklama işlemine ise “debug” denir.

Kelimenin ingilizce karşılığı olarak, bug: böcek, debug ise böcekten arındırmak demektir.

Bug ve debug kelimelerinin hata ve hata ayıklama anlamında kullanılmaya başlanmasının hikayesi çok ilginçtir.

Şuradan detayına ulaşabileceğiniz wikipedia yazısı’na göre, bug kelimesinin, “yazılımda hata” anlamında kullanılmaya başlanması 1842 yılına kadar uzanır.

Ama bug ve debug kelimelerinin, yazılım’da hata ve yazılımı hatalardan arındırma anlamlarında “popüler” olarak kullanılmaya başlanması, 1947 yılından sonra gerçekleşir.

Wikipedia’daki Debug konusunda detaylarına ulaşabileceğiniz yazıya göre, Harvard Üniversitesinde MARK II bilgisayarı üzerinde çalışmakla görevli Amiral Grace Hopper, bu tarihte, nedense bilgisayarın istenildiği gibi çalışmadığını farkeder.

Devasa bir oda büyüklüğünde olan bu bilgisayarda, soruna neyin yol açtığını bulmak için çalışırlar ve sonunda bulurlarda.

Bilgisayarın F Panelinde bulunan devrenin, 70 numaralı rölesine moth (bir çeşit kelebek) girmiş ve hem kendisini, hem de devreyi yakmıştır.

Böceğin devreden çıkartılması ve gerekli tamiratın yapılmasından sonra, bilgisayarın günlük kontrol defterine, sorunu bulduklarını ve çözdüklerini, 9 Eylül 1947 sayfasına, saat 15:45’te yazarlar:

“First actual case of bug being found” (“Böceğin ilk vakası bulunmuştur”).

Ve röleden çıkarttıkları böceği bantla sayfaya yapıştırırlar.

Washington D.C.’ye yolu düşenler National Museum of American History‘de saklanan bu ünlü sayfayı görme şansına erişecektir. Her ihtimale karşı, gidemeyenler için :

Kaynak : Wikipedia (Bug), Wikipedia  (Software Bug), Wikipedia (Amiral Grace Hopper)